قفل هوای کوچک

Image153-nساخت قفل هوای سه تکهairlock

قفل هوا همانند قفل تخمیر عمل میکند و یکی از ابزارهای ساده ولی لازم در کار آبجوسازی و اصولاً تخمیر الکلی است.هدف از این وسیلۀ ساده این است که گاز تولید شده در جریان تخمیر از طریق آن خارج شود درحالی که درب مخزن کاملاً بسته و آببندی بوده و اجازه ی ورود هوا به داخل مخزن تخمیر داده نمیشود.(برای آشنایی با اصول و مبانی تخمیر به این صفحه مراجعه کنید).در شکل سمت چپ مکانیزم ساده ی گفته شده درمورد قفل هوای سه تکه ای نشان داده شده است.شما با کمتر از 5 هزار تومان و با ابزارهای ساده میتوانید یک قفل هوای ساده برای مخزن تخمیر خود بسازید و لازم نیست پول زیادی بابت نمونه های آزمایشگاهی یا خارجی پرداخت کنید.با درک مکانیزم عمل آن میتوانید طرح ها و اندازه های مختلفی را مطابق سلیقه ی خود درست کنید.

 

مواد و ابزار مورد نیاز

1- یک قوطی پلاستیکی کوچک،استوانه ای شکل،در دار و شفاف( 60 سی سی) به عنوان مخزن قفل هوا (قابل تهیه از فروشگاههای لوازم آزمایشگاهی یا پزشکی)
2- یک خودکار بیک قدیمی یا هر لولۀ سخت با قطر مشابه(یا بزرگتر) به عنوان لولۀ قفل هوا
3- یک سرنگ 20 سی سی به عنوان مغزی قفل هوا
4-ابزاری برای سوراخ کردن قوطی مانند دریل یا بهتر و ساده تر از آن سیم مفتول کلفت و شعلۀ اجاق
5- چسب سیلیکونی،دوقلو،یک دو سه یا هر نمونه ی مشابه که ضدآب و الکل و ترجیحاً غلیظ باشد برای آببندی مخزن و لولۀ قفل هوا
6- کاتر،چاقوی تیز یا تیغۀ اره ی آهن بر برای بریدن سرنگ
7- خط کش و ماژیک باریک یا هرنوع قلم مشابه برای اندازه گیری و علامتگذاری

مراحل ساخت

 • اگر از لولۀ خودکار بیک استفاده میکنید ابتدا یک قطره ی کوچک چسب روی سوراخ وسط آن بچکانید و بگذارید خشک شود.
 • با ماژیک یا هر نوع قلم دیگر یک دایره با قطر هم اندازه یا کمی کوچکتر از قطر لوله در مرکز کفی قوطی پلاستیکی بکشید.
 • -روی  لولۀ پلاستیکی و همچنین روی پوسته ی سرنگ را به اندازۀ سه چهارم ارتفاع قوطی علامتگذاری کنید.
 • مغزی سرنگ را درآورده و دور بیندازید.پوسته ی سرنگ که مدرج است را باید به ارتفاع مناسب یعنی سه چهارم ارتفاع قوطی برش دهید.از انتهای سرنگ که باز است باید برش دهید نه از نوک آن.برای اینکه کج نبرید میتوانید دورتادور سرنگ را در محل برش خط بکشید و فقط از یک طرف برش ندهید.اگر اره ندارید میتوانید از چاقوی تیز یا کاتر هم استفاده کنید که اگر  داغ شوند راحتتر برش میدهند.
 • نوک سرنگ که سوزن قرار میگیرد را هم ببرید و سوراخ ایجاد شده را با چسب بگیرید و بگذارید خشک شود و یا با سیم داغ،خود پلاستیک را ذوب و سوراخ را ببندید.
 • قوطی را از جایی  که علامت زده اید با احتیاط سوراخ کنید و کم کم سوراخ را گشادتر کنید تا جایی که لوله از آن رد شود.دریل ممکن است قوطی را بشکند به همین خاطر بهتر است سیم مفتول را روی شعلۀ اجاق داغ کنید تا سرخ شود و از آن برای سوراخ کردن استفاده کنید.(مراقب باشید دود حاصل را استشمام نکنید و وارد چشمتان هم نشود درصورت نیاز از ماسک و عینک استفاده کنید!)
 • 3 یا 4 سوراخ ریز روی درب قوطی ایجاد کنید.
 • لوله ی پلاستیکی را تا محلی که علامت زده اید از سوراخ رد کنید( ارتفاع قسمتی که در قوطی قرار میگیرد به اندازۀ سه چهارم ارتفاع قوطی باشد).اگر از لولۀ خودکار استفاده کرده اید،لوله را از داخل قوطی وارد سوراخ کرده و از آن رد کنید تا سر گشاد تر آن داخل قوطی بماند.اگر لوله از سوراخ رد نمیشود میتوانید کمی سوراخ را گشادتر کنید فقط مراقب باشید که پلاستیک زود آب میشود و ممکن است سوراخ خیلی گشاد یا نامنظم بشود.
 • پس از تنظیم ارتفاع لوله در قوطی ،قوطی را وارونه قرار داده و دور محل سوراخ و لوله را از بیرون و درصورت نیاز از داخل با احتیاط چسبکاری کنید.چسب باید غلیظ باشد که به اطراف شُره نکند.اجازه دهید تا چسب خوب خشک شود.پس از خشک شدن دهانۀ قوطی را با کف دست بگیرید و درون لوله بدمید تا مطمئن شوید آببندی شده است.
 • قفل هوای سه تکه ای شما آماده است! کافی است مغزی را روی لوله داخل قوطی قرار داده و قوطی را تا نیمه از آب استریل یا الکل پر کنید و درب قوطی را ببندید.حداقل آب لازم برابر است با ارتفاعی که مغزی بالا می رود یعنی کمتر از یک چهارم ارتفاع قوطی.گاز کربنیک تولید شده در مخزن تخمیر از طریق لوله وارد فضای خالی مغزی شده آنرا به بالا فشار میدهد که به درب قفل هوا میخورد و گاز مجبور میشود وارد آب شده،حباب زده و از سوراخهای درب قوطی خارج شود.میتوانید لوله ی قفل هوا را در درپوش لاستیکی یا چوب پنبه محکم کنید یا مستقیماً درون سوراخ درب مخزن از آن استفاده نمایید.فقط باید توجه داشته باشید که قفل هوا وقتی کار میکند که هیچ منفذ دیگری برای خروج گاز نباشد.

نکته1:میتوانید مغزی قفل هوا یعنی سرنگ را به وسط درب قوطی بچسبانید که در این حالت قفل هوای شما 2 تکه ای خواهد بود! و البته صدای برخورد مغزی با قوطی را هم نخواهید شنید که شنیدنش برای برخی خوشایند و برای برخی دیگر ناخوشایند است!

نکته2:توجه کنید این نوع قفل هوا بیشتر از قفل هوای دو حبابه(sشکل) مستعد خشک شدن و یا برگشت آب داخل دبه است.پس همواره قفل هوا را مانیتور کنید که وقتی آبش کم شد اضافه کنید و همچنین اگر قصد تکان دادن مخزن را دارید ابتدا درب قفل هوا را بردارید و بعد دبه را جابه جا کنید.برای اطمینان همیشه از آب استریل یا الکل در قفل هوا استفاده کنید که اگر هم به مخزن برگشت مشگلی از لحاظ آلودگی به وجود نیاید.

نکتۀ3: توجه داشته باشید اگر از وسایلی با اندازه های دیگر استفاده میکنید باید همانند نمونۀ شرح داده شده در اینجا ،این اندازه ها با هم متناسب باشند این طرح قفل هوایی که اینجا توضیح داده شد تقریباً کوچکترین سایز قابل قبول است و شما میتوانید طرح های بزرگتری از آن بسازید فقط نسبتها را باید مدنظر داشته باشید.airlock-blowoff

نکتۀ4: برای اینکه بتوانید به راحتی قفل هوا را به قفل تخمیر تبدیل کنید میتوانید لولۀ قفل هوا را به قطر یک سانتیمتر در نظر بگیرید.(بدیهی است اندازه ی قوطی و سرنگ هم باید کمی بزرگتر منظور گردد.) در این حالت اگر هنگام تخمیر با مشگل خروج کف از قفل هوا مواجه شدید،کافی است درب و مغزی قفل هوا را برداشته و شلنگ قفل تخمیر را روی لوله ی قفل هوا نصب نمایید.با این تمهید دیگر نیازی به برداشتن درپوش و تعویض کلی سیستم نخواهید داشت.

 

HaDaL

23 ایده در مورد «قفل هوای کوچک»

 1. با سلام خدمت کاربر محترم، لذت آبجو
  ممکنه آدرس و شماره این مغازه را برای منم بفرستید و البته من نیاز به ظرفی برای تولید عرق خرما دارم
  ممنونم.

 2. راستی حدود قیمت شیشه های بیست لیتری چقدر هست؟
  ممنون

 3. enjoy of beer عزیز اگه لطف کنید ادرس فروشگاه شیشه فروش رو به من هم بدید ممنون میشم اگر تلفنش رو هم جدیدا گیر اوردید که چه بهتر
  H.r.meshki@gmail.com

 4. دوست عریر فرشاد
  سلام
  متاسفانه شماره تلفن فروشگاه را گم کرده ام. اما آدرس را به چند تا از دوستان داده ام شاید آنها شماره گرفته باشند.
  در ضمن آدرس را برای شما نیز فرستا ده ام.
  ارادتمند

 5. دوستان من بعد از کلی جستجو تونستم کارگاهی رو پیدا کنم که از این نمونه قدیم قرابه شیشه ای ها تولید میکنه.در ضمن اینا 18 لیتری هستن و در 2 رنگ شفاف و قهوه ای تیره.سر قرابه یه چوب پنبه هست که کیپه کیپه.
  http://mybellavita.com/wp-content/uploads/DSC06649.JPG اینم عکس

  کسی خواست به من ایمیل بزنه واسش میفرستم.من بندر هستم. با تشکر فراوان
  قیمت 115/000 تومان

  omid.hiden021@gmail.com

 6. باسلام
  جناب enjoy beer من از اون مخزن های شیشه ای میخوام متونید شماره تلفن بدید..؟اخه من شهرستان هستم.ممنونم
  ایمیل بنده
  omid.hiden021@gmail.com

 7. با سلام به جناب hamed
  چون فروشنده مشگلی نداشته قبلاً چند بار آدرس این فروشگاه در وبلاگ داده شده است، اینهم یکبار دیگر؛ انتهای خیابان جندقی فروشگاهی سمت راست کنار یک انبار. خیابان جندقی در حوالی میدان شوش تهران است که به موازات و بین خیابان های صابونیان و شوش(فدائیان اسلام) قرار دارد.

 8. سلام میشه خواهش کنم ازتون ادرس این فروشگاهی که مخزن شیشه ای میفروشه رو به ایمیل من هم بفرستید با سپاس hamedfarzin61@yahoo.co.uk

 9. با عرض پوزش از جناب enjoy of beer که پرسش از شما شده بهرحال، سلام به جناب سعید چون می دونم در تهران فقط یکجا هست که از این دست قرابه ها می فروشه لذا اگر خواستید می تونید آدرس ایمیلتون همین جا بگذارید تا برای شمار آدرس فروشنده بعلاوه ی شماره تماس رو ارسال کنم

 10. سلام enjoy of beer میشه خواهش کنم ازتون ادرس این فروشگاهی که مخزن شیشه ای میفروشه رو به ایمیل من هم بفرستید اگر ممکن هست شماره تماسشمبدین چون من شهرستان هستم. ممنون

 11. باسلام
  جناب enjoy beer من از اون مخزن های شیشه ای میخوام متونید ادرس بدید لطفا .
  ایمیل بنده
  mehrdadh.6651@gmail.com

 12. باسلام
  جناب enjoy beer من از اون مخزن های شیشه ای میخوام متونید ادرس بدید لطفا .
  ایمیل بنده
  Kakco90@yahoo.com

 13. » بله قربان دهانه شیشه های 20 لیتری کج و معوج است ولی من توانستم با مدتی(فکر کنم غیر از من فقط شما حوصله چنین مدتی را داشته باشید!!) »
  استاد از این که تا این حد روی من حساب میکنید بسیار ممنون هستم و کمی هم خجالت زده. چون آنطور با حوصله هم که شما فکر میکنید نیستم.
  دیروز چند تا مخزن 20 لیتری شیشه ای تهیه کردم. به نظر میرسد که در ساخت آن نسبت به سابق کمی بیشتر دقت کرده اند. که میتوان دهانه آنرا دید که خیلی بهتر شده است. در ضمن فروشنده میگفت که برای سال آینده طرح دیگری نیز تولید خواهد نمود. لازم به ذکر است که فروشگا8ه مورد نظر به تعداد زیادی از این مخزنها تولید کرده است. اگز دوستان علاقمند بودند به بنده ایمیل بزنند تا آدرس و شماره تلفن ایشان را برایتان بفرستم. ظاهرا ارسال به شهرستان هم دارند. خود فروشنده که ابراز میکرد 100 تا 100 تا میفرسته شهرستان. یعنی اینقدر علاقمندان به مشروبات زیاد شده اند؟! البته اکثرا این مخازن را برای شراب استفاده میکنند.

 14. با سلام به دوستان و استاد عزیز که در آرزوی ملاقات ایشان هستم
  این هم از قفل هوای ساخت بنده
  هر کدام جمعا 1500 تومان هزینه برداشت.
  خوذکار بیک 500 تومان
  ظرف ژل 600 تومان
  سرنگ 400 تومان
  البته کمی هم چسب و حوصله و دقت. در اندازه گیری های اولین ساخت کمی اشکال داشتم که بلافاصله در نمونه های بعدی آنرا اصلاح کردم.

  برای ساخت این شش قفل هوا باید حدود 180 هزار تومان هزینه میکردم که با راهنمایی های استاد فقط 9000 تومان هزینه شد. البته 5000 تومان نیز چسب دوقلو جلاسنج خریدم که مقدار کمی مصرف شد

 15. سلام استاد بزرگ
  خسته نباشین یه سوال داشتم
  شما طرز ساخت دوتا وسیله رو گفتین…
  یکی قفل هوا یکی قفل تخمیر
  مگه هر دوتاشون برای خارج شدن گاز مخزن نیست؟
  فرقشون چیه؟؟؟
  کدومو استفاده کنیم؟؟؟

 16. با سلام به enjoy of beer عزیز
  بله قربان دهانه شیشه های 20 لیتری کج و معوج است ولی من توانستم با مدتی(فکر کنم غیر از من فقط شما حوصله چنین مدتی را داشته باشید!!) سمباده زدن درستش کنم که با آن درپوشها چفت شود.مواد لازم برای اینکار عصر یک روز تعطیل و آرام است با چند بطری آبجوی خانگی و احتمالاً نوای حضرت باخ! این شیشه ها اینقدر برای کار ما ارزشمند بودند و بعد از مدتها جستجو پیدایشان کرده بودم که اگر مشگل بزرگتری هم داشت باز برایش یک فکری می کردم! اما آن درپوشها که یقیناً فودگرید نیستند و لی چاره ای جز آنها که ارزان دربیاید نیست ، کاربردشان احتمالاً به عنوان درپوش لوله های آب و فاضلاب ساختمان است چون سایزهای مختلف دارد و من هم از یک فروشگاه لوازم بهداشتی ساختمان در خیابان 15 خرداد(بازار تهران) دست چپ خیابان گمام بعد از پامنار خریدم.برای مشگل فودگرید نبودنش و درواقع برای راضی کردن وجدان کاری! ابتدا یک لایه سلفون می گذارم و بعد درپوش را با فشار وارد می کنم.
  ارادتمند

 17. شاید با نوار تفلون بشه آببندیش کرد.شما در پوش رو به چه اسمی خریدید؟

 18. سلام جناب محمد رضا
  بله. میدونم که قبلا استاد راجع به آن توضیح داده است .
  بیشتر منظور من این بود که آیا این درپوش، درب این ظرفهای کج و معوج را هم آببندی میکند؟

 19. ایشان قبلا نوشتند که از درپوش های ساختمانی است ولی من اصفهان نتونستم پیدا کنم

 20. سلام استاد
  راستش هنوز نتونستم برای آببندی در مخزن درپوش لاستیکی مناسبی پیدا کنم. از یکی دو مدل چوب پنبه استفاده کردم که موفقیت آمیز نبود چون دهانه ظروف شیشه ای کاملا گرد نیست و چون الاستیسیته چوب پنبه برای پر کردن فضای خالی بوجود آمده ناشی از عدم تقارن در ظرف کافی نیست، مجبورم از چسب سیلیکنی استفاده کنم. که برداشتن و نصب مجدد آنرا کمی سخت میکند. البته شکایتی ندارم. ولی در فیلمهای آنلاینی که دیدم به نظرم از یک درپوش لاستیکی استفاده میکنند که با کمی فشار دادن در مخزن را آببندی میکند.
  در تصویر بالا یک درپوش لاستیکی سیاه رنگ دیده میشود. که به نظر میرسد به خاطر نرمی که دارد برای ظرفهای شیشه ای خیابان جندقی مناسب باشد. ظرفهای موجود چون دست ساز هستند، دهانه گرد و متقارنی ندارند. پس نمیتوان از اجسام سخت و صلب برای آببندی آن استفاده کرد.
  آیا شما لاستیک مورد نظر را برای این ظروف شیشه ای استفاده کرده اید. و البته کاربرد اصلی آن را اگر بفرمایید ممنون میشوم.
  ارادتمند

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.